Показати меню

Маковія – українські народні традиції

13Сьогодні православні відзначають свято Маковія, або Перший Медовий Спас. На столі в цей день обов’язково повинен бути мед, млинці і булочки з маком. Той, кому дістанеться перша ложка меду в цьому році – щасливчик, пробуючи солодкість він повинен загадати бажання, і воно неодмінно збудеться.

Серед віруючих прийнято сходити в церкву і освятити букет з польових квітів з маком. Згідно зі звичаями, в цей букет має увійти 17 трав. На Маковія кожний мав букет квітів, в якому обов’язково присутні великі достиглі голівки маку. Такий букет називається «маковійчик» або «маковейка» і в ньому можуть бути і чорнобривці, і жоржини, і айстри, і гвоздики, і барвінок, а також різні трави (які в народі називають зіллям, зіллячком): васильки, м’ята, чебрець, любисток, петрові батоги, полин, деревій, будяк-пристрітник.
Після освячення маковійчика кладуть за образами, і він зберігатиметься там аж до весни, а деякими травами і маком будуть користуватися за необхідності, адже «освячене зело до всякої слабості здібне».Після повернення з церкви потрібно посипати в будинку маком. Згідно з повір’ям, це повинно захистити будинок від нечистої сили. Весною мак розсівають по городу, а сухі квіти на Благовіщення дівчата вплітають до своїх кіс – «щоб не випало з голови волосся».

 

i (1)Жінки на Спас старанно молилися, оскільки вважалося, що Бог в цей день прощає їх за гріхи. На Маковія в старовину було прийнято купатися в лазні – вважалося, що це змиє всі гріхи. А ось наступного дня купання вже вважалося нещасливим.

Освячена цього дня вода цінується не менше стрітенської і вважається надзвичайно корисною від усіх хвороб. В цей день святили також колодязі та воду в річках. Цією водою кропили ожереди (копиці сіна), щоб уберегти їх від мишей, кропили бджіл, а також пили цю воду, вмивалися нею з метою очищення від усього лихого.

У народі помітили, що якщо в цей день іде дощ, то протягом року відбудеться багато пожеж.

shulikiМед є головним частуванням на Спас, його чудодійні властивості здатні вилікувати безліч хвороб, поліпшити стан шкіри і навіть схуднути. На Маковія святили також свіжовикачаний мед у стільниках, щедро пригощаючись ним. Ритуальною їжею в цей день були «шуліки» – печені коржі, які ламають на дрібні шматочки в макітру і заливають медовою ситою та розтертим маком. Ця їжа досить смачна, особливо її люблять діти. Готували також пироги, вареники, пампушки з маком, різноманітні медяники та маківники.

 

Loading...
Loading...
10:44Переглядів: 1832 | Коментарів: 0

Напишіть відгук

Найсвіжіші новини зібрані на сайті www.ukr.net.
KINOafisha.ua - всі фільми в кінотеатрах України.
Секрети імен та їх значення на imena.orakul.ua.
Продаж автомобілів , автобазар онлайн на avtosale.ua.

Найважливіше